Student Paper Prize

The INFORMS Optimization Society Student Paper Prize, established in 2006 and administered by the Optimization Society, is awarded annually at the INFORMS Annual Meeting for the most outstanding student led paper in optimization. The prize serves as an esteemed recognition of promising students who are looking for an academic or industrial career.

The award includes a cash amount of US$3,000 and a citation certificate. The winner(s) will be invited to give a presentation in a special award session sponsored by the Optimization Society during the INFORMS annual meeting. The winners will be responsible for all travel expenses associated with the presentation of their paper at the INFORMS meeting. Award winners are also asked to contribute an article about their award-winning work to the Optimization Society newsletter.

Eligibility

The paper and the nominee(s) must satisfy the following conditions to be eligible for the prize:

  1. The paper must either be published or submitted for publication in a refereed professional journal during the three calendar years prior to the year of the award.
  2. The topic of the paper must belong to the field of optimization in its broadest sense.
  3. The paper may not have been recognized by any other INFORMS award in the past years as a winner, runner-up, or honorable mention recipient.
  4. At most two students can be nominated for the paper and a nominee can be nominated for at most one paper in the current year.
  5. The nominee(s) must be a student on the first of January in the year of the current award.
  6. Any co-author(s) of the paper who are not nominated for the award must acknowledge that the majority of the work was performed by the nominee(s).
  7. The prize may be awarded once in a lifetime to any individual.

Application process

 A complete entry consists of two parts:

1) First, a single PDF file containing:

  1. A copy of the paper;
  2. A letter signed by all co-authors attesting that the majority of the work was done by the student(s);
  3. A nomination letter attesting that the eligibility conditions have been satisfied by the entrant(s) and the paper.

2) Fill out the information and eligibility form here. 

Nomination packages from (1) should be emailed to the chair of the prize committee no later than July 10, 2024.

Winners and committee members

Year

Winner(s)

Committee members

2024

Necdet Serhat Aybat, Albert Berahas, Georgina Hall, Robert Hildebrand (Chair, rhil@vt.edu), Aida Khajavirad, Weijun Xie

2023

Wouter Jongeneel

Second place: Miaolan Xie

Honorable mention: Aras Selvi

Sanjeeb Dash (chair), Merve Bodur, Frank Curtis, Robert Hildebrand, Omar El Housni, Giacomo Nannicini, Luis Zuluaga

2022

Bahar Taskesen
Honorable mention: Sebastian Perez-Salazar
Honorable mention: Haoming Shen

Weijun Xie (chair), Andres Gomez, Aida Khajavirad, Carla Michini

2021

Alex L. Wang
Honorable mention: Shixuan Zhang

Ruth Misener (chair), Paul Grigas, Robert Hildebrand, Weijun Xie

2020

Yingjie Bi
Second place: Digivijay Boob

Fatma Kilinc-Karzan (chair), Maryam Fazel, Daniel Kuhn, Andrea Lodi

2019

Lijun Ding
Second Place: Dabeen Lee
Honorable Mention: Yiling Zhang
Honorable Mention: Bachir El Khadir

Santanu Dey (chair), Frank E. Curtis, Daphne Skipper, Mengdi Wang

2018

Yong Sheng Soh
Second place
Felix Happach and Joey Huchette
Honorable mention:
Yanli Liu
Naman Agarwal and Brian Bullins
Nam Ho-Nguyen

Dan Iancu (chair), Amir Ali Ahmadi, Frank Curtis, Illya Hicks

2017

Frans de Ruiter
Honorable mention: Will Ma

Vineet Goyal (chair), Kiavash Kianfar, Javier Peña, Ermin Wei.

2016

Gonzalo Muñoz 
Honorable mention: Hamza Fawzi

Jim Luedtke (chair), Güzin Bayraksan, Shiqian Ma, Mohit Tawarmalani

2015

Paul Grigas

Mohit Tawarmalani (chair), Fatma Kılınç-Karzan, Warren Powell, Uday Shanbhag

2014

Damek Davis

Santanu Dey (chair), Serhat Aybat, Güzin Bayraksan, François Margot

2013

Afonso Bandeira

Santanu S. Dey, Simge Küçükyavuz (chair), Guanghui Lan

2012

Diego Morán

Simge Küçükyavuz, Katya Scheinberg (chair), Renata Sotirov.

2011

Daniel Dadush

Matthias Koeppe (chair), Jean-Philippe Richard, Katya Scheinberg

2010

Shiqian Ma

Miguel Anjos, Alper Atamtürk, Sven Leyffer (chair)

2009

Dan Iancu

Shabbir Ahmed (chair), Sam Burer, Jon Lee

2007

Juan Pablo Vielma

François Margot, Tom McCormick, Edwin Romeijn, David Shanno, Yinyu Ye (chair)